W medycynie estetyczniej można zauważyć spektakularny postęp jaki zaszedł na przestrzeni ostatnich lat. Dzięki temu pacjenci mają do dyspozycji całą gamę zabiegów, których wykonanie jest niemal całkowicie bezbolesne i bardzo bezpieczne. Jedną z przełomowych metod stosowanych w tej dziedzinie jest osocze bogatopłytkowe (PRP). Ten rodzaj terapii może być z powodzeniem stosowany do regeneracji skóry, a także u osób o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii.
Bezpieczeństwo zabiegu
Osocze bogatopłytkowe jest podawane iniekcyjnie, jednak z uwagi na znieczulenie miejscowe nie wiąże się z bólem. Do zabiegu wykorzystywana jest również bardzo cienka igła lub kaniula, dlatego dolegliwości z powodu nakłuć są ledwie wyczuwalne. Osocze bogatopłytkowe jest preparatem, który pozyskuje się z własnej krwi pacjenta. Wykluczona jest dzięki temu reakcja alergiczna, tak jak w przypadku niektórych syntetycznych preparatów, na które organizm może zareagować w niepożądany sposób.
Skuteczność działania
Działanie PRP opiera się na aktywacji płytek krwi, które są silnie skoncentrowane w osoczu. Podane do skóry uwalniają czynniki wzrostu, które z kolei pobudzają procesy produkcji komórek skóry, regenerują tkanki i stymulują rewitalizację. Dzięki temu zwiększa się produkcja kolagenu, skóra staje się zagęszczona i bardziej jędrna. Zmarszczki ulegają wyraźnej redukcji, zanikają również drobne blizny i bruzdy, np. po trądziku, a pory zostają zwężone https://www.drparda.com.pl/blog/jak-pozbyc-sie-blizn-potradzikowych
W efekcie tego skóra wygląda młodziej, staje się wygładzona, odżywiona, jędrna i pełna blasku. Poprawie ulega nie tylko tekstura, ale również koloryt. Terapia osoczem bogatopłytkowym PRP sprawdza się zatem świetnie jako narzędzie walki z procesem starzenia, a także w profilaktyce skóry.
Jak wygląda zabieg?
Terapia PRP przebiega trójetapowo. Pierwszy krok to pobranie krwi od pacjenta. Aby otrzymać osocze bogatopłytkowe potrzebna jest jej nieduża ilość. Czynność ta odbywa się w podobny sposób, co pobranie krwi do badań morfologicznych. Krew jest pozyskiwana najczęściej z żyły w zgięciu łokcia, jednak pacjent w tym przypadku nie musi być na czczo. W następnym kroku krew jest poddawana procesowi wirowania. Dzięki temu rozdziela się na warstwy, spośród których jedną z nich jest właśnie koncentrat płytek krwi. Podawany jest on do skóry pacjenta. Najskuteczniejsza metoda iniekcji to mezoterapia igłowa, którą można wykonywać zarówno na partie twarzy, jak i ciała. Po zabiegu może pojawić się na skórze niewielki obrzęk i zaczerwienienie, utrzymujące się przez kilka dni. Pełne efekty można zauważyć po około dwóch tygodniach. W tym czasie skóra zdąży się zregenerować i odzyskać młody wygląd, którym można cieszyć się nawet do roku czasu.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni