Zobacz również

Flebolog - leczenie żylaków i innych chorób żył

Flebolog - leczenie żylaków i innych chorób żył

Lekarz flebolog podejmuje różne działania z zakresu diagnostyki oraz leczenia chorób układu krwionośnego. Flebologia to wbrew pozorom szeroka dziedzina medycyny, która wymaga rozległej wiedzy internistycznej, chirurgicznej oraz radiologicznej. W Polsce zwykle to specjaliści właśnie w tych dziedzinach zajmują się problemami żylnymi u pacjentów, ponieważ nie mamy lekarzy specjalistów flebologów. Flebologia to dziedzina medycyny, która zajmuje także poczesne miejsce w licznych klinikach estetycznych, jako że między innymi żylaki oraz pajęczaki to również problem o charakterze wizualnym. Jednak nie wolno tych schorzeń traktować wyłącznie w kategoriach estetyki, ponieważ mogą przyczynić się do rozwinięcia się szczególnie niebezpiecznych chorób lub pojawienia się intensywnych i dotkliwych objawów. 

Problem żylaków

Podstawowym objawem żylaków jest charakterystyczny wygląd kończyn dolnych, które posiadają uwypuklone żyły o krętym przebiegu. Jednak tym względom estetycznym towarzyszą zazwyczaj inne nieprzyjemne symptomy, jak choćby ból, pieczenie, swędzenie czy ciężkość nóg. Żylaki same w sobie nie są szczególnie niebezpieczne, kiedy są oczywiście leczone. Jeśli rozpoznaliśmy u siebie to schorzenie, warto udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza flebologa, który zajmie się diagnozą i leczeniem żylaków. Pamiętajmy, by samodzielnie się nie diagnozować, a wszelkie wątpliwości rozwiewać lub potwierdzać u specjalisty w danej dziedzinie.

Diagnostyka wykonywana przez flebologa

Lekarz flebolog ma bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o dokładne zdiagnozowanie nieprawidłowości zaistniałych w układzie krwionośnym, co umożliwia badanie USG Dopplera. Pozwala ono na zobaczenie stanu poszczególnych elementów układu krwionośnego dzięki użyciu fali ultradźwiękowej. Badanie USG żył stosowane jest także przy diagnozowaniu żylaków, dzięki czemu można ocenić powagę problemu i stopień nasilenia. Badanie to daje bardzo szczegółowy wgląd w układ żylny, a przy tym jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia i niebolesne. Flebolog jest więc w stanie wykryć wszelkie choroby żylne i skutecznie je zwalczać poprzez dobrze dobraną metodę leczenia.

Metody leczenia flebologa

Lekarz flebolog wykorzystuje różne metody leczenia chorób układu krwionośnego opierające się zarówno na tradycyjnych sposobach, jak i wykorzystywaniu dóbr najnowszych technologii. Żylaki na przykład mogą być leczone metodą uciskową, która charakteryzuje się użyciem specjalnej dedykowanej im podkolanówki lub pończochy. Odmiennymi metodami leczenia żylaków oraz innych schorzeń są: skleroterapia, laseroterapia oraz operacja wykonywana przez chirurga flebologa.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie pacjentów (0)

Kurzymi łapkami określa się zmarszczki mimiczne...
Nietrzymanie moczu to krępująca dolegliwość, k...
Szkliwo zębów pełni kluczową rolę w utrzymani...
Zabiegi stomatologiczne mogą być nieodzowne dla ...
Wygląd ust jest często powodem kompleksów u kob...
Piersi są bogato unaczynione, dlatego dość szyb...